Birka Reklam'a Hoşgeldiniz

Araç Giydirmede Grafik Tasarımı

Araç Giydirme İşleminin Grafik Tasarımı ve Araçın Ölçülendirilmesi

araç giydirme grafik işlemleriÖncelikle Araçınızın üzerine reklamınızı yaptırmak istiyorsanız, her işte olduğu gibi bu iştede işinin ehli bir firmayı tercih etmelisiniz, çünkü bu işlem el becerisi ile yapıldığından Tecrübesi yüksek olan kuruluşu tercih etmenizde fayda olacaktır. Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlemi için genelde Photoshop isimli grafik programı tercih ediliyor. Bazı Reklam firmaları bu işlem için CARART gibi hazır programlar kullanır ancak araçlar hersene revize edildiğinden sürekli bu programın revisesini yapmanız gerekmektedir. Birka Reklam olarak biz hazır programlar vasıtası ile bu işlemi yapmıyoruz, Grafik tasarım programları kullanarak tüm işlemleri sıfır hata olması için kendimiz yapıyoruz.

Öncelikle Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlemi yapmak isteyen kuruluş, firmamıza hangi arabayı kullanmak istiyorsa onu getiriyor ve bu aracın sağ, sol, ön, arka ve tavan kısımlarını detaylı resimlerini alıyoruz. Digital resimlerini çektikten sonra bilgisayara aktarıyor ve renkli çıktısını alıyoruz. Bu renkli çıktı üzerine aracın tüm detay ölçülerini yazıyoruz. Sonrasında tekrar bilgisayar başına geçiyor ve çekmiş olduğumuz resmi bilgisayarda net ölçüye getiriyoruz. Artık ekranda görünen ölçü aracınızın 1/1 net ölçüsüdür. Tasarımı yapan Grafiker firmanın istekleri üzerine tüm çalışmayı araç üzerinde yapar ve aracın tüm yüzeylerinin çıktısını alarak, çıktılar üzerinde firma yetkilisinin imzasını almak suretiyle onay ister.

Bu onay kısmını unutmamak gereklidir çünkü iş bittikten sonra bazı müşteriler, burasını böyle istememiştik diye biliyor bu sebepten onay alınmasında fayda vardır. Aksi halde müşteri memnuniyeti ilkesinden yola çıkarak araç baskısının yeri geldiğinde tümünü değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bu imzayı alarak hem Reklam firması hemde işi yaptıran firma kendini garantiye almış oluyor.

Araç Giydirme İçin Grafik Tasarımda Dikkat Edilecek Hususlar

araç giydirme grafik işlemleriBildiğiniz üzere aracın üzerinde kapı kolları, stop lambaları, cam fitilleri, kanallar v.s. gibi yerler mevcuttur. Grafik tasarımı yapılırken bu kısımlara ürün resmi, logosu, iletişim bilgileri, sloganlarınız gibi değeri yüksek imajlar denk gelirse eğer bu kısımlar montaj yapılırken kesilmek durumunda kalabilir. O zaman yapılmış olan reklamın amacına ulaşması zordur. Bu sebepten Araç Giydirme ve Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlemini yaprken çalıştığınız grafikeri muhakkat uyarınız. Almış olduğunuz renkli çıktıda bunların hepsini belli ediniz ki sonrada başınız ağrımasın. Grafiker işini düzgün yapmış olabilir ama bu seferde monraj elemanları bu işi yaprken dikkat etmezlerse eğer yine bu önemli imajları kaybetmiş olabilirsiniz.

Reklamcınızdan aldığınız onay çıktısı sizin bu gibi sıkıntılarla karşılaştığınızda kurtuluşunuz olacaktır. Full Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminde cam kısımlarının kenarlarında bulunan fitillere dikkat etmek gerekmektedir. Bu alanada da önemli görseller denk gelmemelidir. Çünkü fitillere folyo yapışmaz yapışmış gibi görünsede daha sonrasından araç yıkandıkça bunlar zarar görecektir. İşinin ehli olan Araç Giydirme, Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işi ile ilgilenen Reklam firmaları Fitillere Garanti vermezler.

Aracın Grafik tasarımı yapılırken bu önemli hususları unutmamak gereklidir.

İmajı Baskıya Göndermenin İncelikleri

Hazırlamış olduğunuz tasarımı baskı makinasına göndermek zannedildiği kadar kolay değildir. Bu kısımda dikkat edeceğiniz en önemli hususlar şumlardır. Malzeme genişliğiniz elverdiği sürece ( Cast Malzemeler 135 - 137cm. dir.) şöför kapısı gibi alanları TEK PARÇA halinde basmalısınız. Bazı firmalar bu kısımları bile ekli yapıyor buda görüntü kirliliğine sebep oluyor. Bu gibi Araç malzemesinin yani Cast folyonun boyutunun yeterli geldiği alanlarda tek parça kullanılması doğru olanıdır.

Cam kısımlarında kullanacağınız One Way Vision malzemeyi en az 2' şer cm. her köşesinden olacak şeklide büyük basınız ki, ek yerlerinin birbirini tutmaması gibi bir sorunla karşılaşmayınız. Diğer önemli bir husus ise örneğin aracın yüksekliği net 175cm., bu ölçüyü baskı yapacağınız zaman 180 cm. olarak yani 5cm daha fazla baskıya gönderiniz. Böylelikle ölçünün yanlış alınmasına karşı olacak sıkıntıları önlemiş olursunuz.

Araç Baskısında tüm parçalar dikeylemesine yapılır. Hiç bir zaman yatay parçalama yapılıp baskıya gönderilmez. Araç Giydirme ( Araç üstü reklam )de montaj ekibinin işini kolaylaştırmak için parçaların üstüste en az 1cm. bindirecek gibi bindirme payı vermeniz gerekmektedir. Arağıdaki resimli örnekte bindirme payını göreceksiniz.

araç giydirme grafik işlemleri

Digital Baskı Makinalarının hepsi CMYK renk kodlarıyla bası yapabilmektedir. Bu sebepten baskıya işimizi gönderdiğimizde dosyamızın CMYK olmasına dikkat ediniz. RGB renk kodunda gönderim yaparsanız makinanız baskı renklerini tutturamayacak ve müşterinizle sıkıntı yaşayacaksınız. RGB kodunda gönderdiginiz iş makina tarafından CMYK olarak basılacak ve renk ayarları tutmayacak genelde bu gibi baskılarda renk normalinden daha koyu çıkmaktadır.

Araç Giydirme İçin Baskı Modları ve Ayarları

Araç Kaplama, giydirme ( Araç üstü reklam ) işlemini yüksek kalitede baskı üretebilen Digital Baskı makinalarında yapmamız gerekmektedir. Bazı Digital Baskı firmalarında bu tip yüksek kalitede baskı yapabilen Solvent Bazlı makinalar bulunmadığından dolayı malesefki Baskı kaliteleride düşük olmaktadır. Bu sebepten Makinası yetersiz olan firmaların, düzgün ayarlarda RIPlenmiş yüksek kalitede baskı yapması gerekmektedir. Piyasalarımızda halen daha 400 dpi lık makinalar kullanılmaktadır.

Birka Reklam olarak Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemlerimizi 1440dpi lık makinalarda üretmekteyiz. 1440 dpi Fotoğraf Kalitesinde baskı demektir.

araç giydirme grafik işlemleriDigital Baskı makinaları püskürtme mantığı ile yani inkjet sistemiyle çalışmaktadır. Evimizde Ofisimizde kullandığımız printerlar gibi tabi Sanayi tipleri. Kartuj olarak adlandırdığımız mürekkep püskürten üniteler sektörümüzde KAFA olarak adlandırılır. Bu kafalar sağa ve sola giderek mürekkep püskürtmek vasıtası ile baskıyı oluşturmaktadır. Kafa sağa ve sola giderken makinanın servo motorlarıda kağıdı, folyoyo, brandayı, one way visionı ilerletmek suretiyle baskı oluşur.

Bu oluşum esnasında kafa baskı yaparken örneğin; sağdan sola doğru haraket ederken 1cmlik bir şerit bastığını farzedelim, soldan sağa doğru gitmeden önce servo motorlar malzemeyi 1cm. ileriye ittirir. Böylelikle baskıda STEP dediğimiz kısımlarda bir kısıntı olmaz, ancak sagdan sola giderken 1cm. basıpta, malzemenin ağırlığından yada ayar bozukluğundan dolayı 0,9cm. (9mm) ilerletme yaparsa servo motorlar baskıda 1mm lik bindirme yani STEP bozukluğu meydana gelecektir.

Bunun iki türkü sıkıntısı vardır. Birincisi baskıda her 0,9cm de bir cizik oluşması ikincisi ise baskı ölçünüzün kısalması.Bu işlemin tam tersi yani 1cm bası olupta 1,1cm. servo motorların baskıyı ilerletmesi buda 1cm. de bir beyaz çiziklerin meydana gelmesine sebep olur ve baskınızın ölçüsü büyük çıkar. Bu konu digital baskı sektöründe, Uzakdoğu makinaları kullanan firmaların başını sürekli ağrıtmaktadır.