Birka Reklam'a Hoşgeldiniz

Araç Giydirmede Kull. Makineler

Araç Giydirme İşleminde Hangi Makineler Kullanılmalıdır?

Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemi her daim göz önünde bulunmasından dolayı, baskı kalitesinin çok iyi olması gerekmektedir. Ancak piyasalarda varolan makinaların çoğunluğu Çin malı olduğundan ve bu makinaların bir çoğunda baskı ve renk sıkıntısı olduğundan dolayı, baskılar istenildiği gibi net ve çanlı çıkmamaktadır. Müşterilerde iyisini görmeden kötü olanı normal kabul ettiklerinden dolayı, piyasalardaki Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemlerinin çoğunluğunda sıkıntı bulunmaktadır. Digital Baskı Sektörü çok hızlı geliştiğinden dolayı artık iç mekan kalitesinde dış mekan baskı yapılabilmektedir.

İç Mekan Baskı

araç giydirme işleminde kullanılan makinalarGenelinde su bazlı mürekkepler kullanılır Su bazlı mürekkepler ince yani yoğunluğu olmadığından dolayı kartujların en ince deliklerinden rahatlıkla geçebildiğinden, bu akışkanlıktan dolayı çok ince nozellar yapılabilmektedir. İnce delikli Nozel sayesinde baskı kalitesi artmaktadır. Örnek olarak 1 cm2 nin 72 noktadan oluşmasıyla 720 noktadan oluşmasını düşünürseniz daha net algılanabilir. Yani 1cm2 nin içinde 72 nokta var ise bunun baskı kalisi iyi değildir ama 720 nokta varsa bu fotoğraf kalitesine çok yakındır.

İç Mekan işleri Laminasyonsuz kullanılmaz, herhangibir SIVI temas ettiğinde boya çözülecektir ve üzerindeki görsel zarar görecektir.

Bu kalitelerde baskı yapabilmek eskiden sadece iç mekanlarda mümkündü. Teknolojinin ilerlemesiyle dış mekan baskılarda da yüksek kalitelere ulaşılmıştır. Dış mekan baskılarda mürekkebin solmaması için Solvent bazlı mürekkep kullanılır. Solvent su bazlı mürekkeplere oranla daha yoğundur. Bu yoğunluğu %10 gibi alkol ekleyerek inceltiyorlar ve ince nozellardan geçmesini sağlıyorlar. Bu sayede iç mekan kalitesinde dış mekan baskı yapılabilmektedir. Solventin içne alkol eklendiginden dolayıda mürekkebin solma zamanı hızlanıyor.

Birka Reklam olarak firmamızda 1440dpi kalitesinde, yani fotoğraf kalitesinde Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) baskısı yapılmaktadır. Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminde yüksek çözünürlüklü makinalar kullanılmalıdır. Bu makinalar hem rengin daha canlı olmasını hemde resim kalitesinin yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) için fiyat aldığınızda baskı numunesini de muhakkak Digital Baskı firmasından isteyiniz. Böylelikle neye para ödeyeceğinizi baştan görmüş olursunuz. Düşük fiyatlı bir teklif alabilirsiniz ama baskınızın kafa izleri ( çizikli ) olmasını yada renklerin tutmamasını yada çözünürlüğünün düşük olmasını istemezsiniz.

"Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" sözünü bu cümlenin arkasına eklemekte fayda görüyorum.

Araç Giydirme İşleminde Kullanılan Mürekkepler

Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) işleminde kullanılacak olan mürekkeplere aslında konu içlerinde değinmiştik. Bu başlık altında daha detaylı değinmeye çalışalım. Araç Giydirme, Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) malum araç olması sebebi le dış mekanda bulunmaktadır ve her türlü hava koşullarına maruz kalmaktadır. Güneş, Yağmur, Çamur, Toz v.s. Bu saydıklarımızdan en önemlisi güneş, güneş bildiğiniz üzere yaydığı Ultraviyole (UV) ışınlardan dolayı hemen hemen doğadaki her maddenin rengini soldurur. Bu maddelerin renkleri solmasın diye çeşitli kimasallar kullanılır ve solma ömrünn mümkün olduğunca geriletmeye çalışırlar. Araba boyaları, Bina Cephelerinin boyaları, Elbiselerimiz v.s. Digital Baskı sektöründe de şu anda kullanılan boyaların cinsi anabaşlık olarak iki çeşittir.

araç giydirme işleminde kullanılan makinalarSolvent Bazlı Mürekkepler ve Su Bazlı Mürekkepler, Su bazlı mürekkeplerle ilgili detaylı bilgiyi ( İç Mekan Baskı ) kısmında değinmiştik. Bu kısımda iç mekan mürekkepten çok fazla söz etmeyeceğiz ama bir iki çümle ekleyerek Solvent Bazlı Mürekkeplere geçelim. Su bazlı mürekkeplerin çözeltisi Sudur. Bu sebepten her hangibir sıvı ile temas halinde mürekkep çıkacaktır. Su bazlı mürekkep kullanılarak yapılmış olan bir digital baskı dış mekanda bir hafta gibi kısa bir süre dayanabilir laminasyonlu olduğu halde, çünkü güneş hemen renkleri soldurmaya başlayacak ve bir hafta sonra renklerin yavaş yavaş kaybolduğunu, bir süre sonrada imajın kalmadığını göreceksiniz.

Digital Baskı mürekkeplerinde ilk solma işlemi Kırmızı ağırlıklı renklerde meydana gelir.

Solvent Bazlı Mürekkeplerde, solma olayı kullandığınız mürekkebin kalitesine göre değişecektir ama en az 6 ay solma meydana gelmeyecektir. Kaliteli solvent mürekkeplerde 7 yıla kadar dayanıklı mürekkepler bulunmaktadır. Buradanda anlaşıldığı üzere araç üstü reklamda solvent bazlı mürekkepler kullanmak gereklidir.Birka Reklam olarak baskılarımızda solmama garantisi 1 ila 3 yıl arasında değişmektedir.