Birka Reklam'a Hoşgeldiniz

Araç Giydirme Nasıl Yapılır?

Araçı Giydirmeden Önce Araç Nasıl Olmalıdır?

araç giydirme nasıl yapılırBu konu zinciri oluşturan halkalardan bir tanesi, aslında önemsiz gibi görünür ama önemi büyüktür. Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemi yapılmadan en az 8 saat önce yıkanıp kapalı bir ortamda kurumaya bırakılmalıdır. Araç yıkamasını yaparken eğer aracınız konple reklam kaplanacaksa yani tavanda da görsel bulunacaksa oto yıkamacınıza aracınızın tavanınıda yıkatmayı unutmayınız, otomobillerde bu zaten yapılmakta ama münibüs ve daha yüksek araçlarda yapılmamaktadır.

Peki aracı neden en az 8 saat önce yıkamamaz gerekli Araçların cam kenarlarında, çıtalarında, kapı kollarının içinde, ray aralarında yıkamadan sonra su birikmekte ve bu suyun kuruması gereklidir. Bu sürede en az sekiz saattir.

Birka Reklam olarak bu süreye riayet etmeyen araçları bir gün sonrasında montaja alıyoruz yok eğer müşteri uyarılarımıza rağmen aracını geç yıkattırdıysa ve montajıda hemen istiyorsa, Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlemini yapıyor ama garanti vermiyoruz. Suyun denk geldiği yüzeylere folyo yapışmayacak ve yapıştığını zannetiğimiz alanlardan bir kaç gün içinde folyo kalkacak ve tozlanıp yapışkanlığını kaybedecek sonrasında da araç komple baştan basılacaktır. Birka Reklam olarak 14 yıllın ( 2008 itibariyle ) tecrübemize dayanarak bu bilgileri veriyor ve dikkat etmenizi önemle rica ediyoruz.

Araç Nasıl Giydirilir? Nasıl Montaj Yapılır?

Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemi için daha önce anlatmış olduğumuz konulara dikkat ederek oluşturmuş olduğumuz Cast Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) malzemelerini sırası ile rulo yapıyoruz. Resim içeride kalacak şekilde ve aşağıdan yukarıya doğru sarmak suretiyle rulo yapıyoruz. Bu işlemi yapmamızdaki sebep montaja arabanın üst kısmından başlıyor olmamızdır. Birka Reklam olarak bir hatırlatma daha yapmamızda fayda var, normalde montajı yapılmayacak folyoların yada laminasyon çekilmiş kağıtların rulosu baskı dışarıda kalacak şekilde yapılır. Araç baskısının grafiğinin hazırlanma bölümünde dikkat edilecek hususlara değinmiştik ve bunlardan bir taneside baskının belirli miktarda uzun basılmasıydı. Yani aracın yüksekliği 175cm ise bunu 180 olarak daha uzun basmak, bunun sebebi ise var olacak bir hatayı önlemektir.

araç giydirme nasıl yapılırAracın yan kısmandan montaja başlayacaksanız eğer tüö parçaları düzgün bir şekilde açıp hizalamalısınız ve başlangıç noktanızı kontrol etmelisiniz. Böylelikle rulo olarak hazır olan ilk Cast folyomuzu aracımızın yan arka kısmından yapıştırmaya başlayalım. Folyomuzu hizaladıktan sonra başından itibaran 15-20cm kadar açarız ve arkasında bulunan yağlı kağıdı ise kıvırarak folyonun arkasına gizleriz ( kesme yapmayız ) ilk önce 15-20cm.lik alanı hava kabarcıkları kalmadan Keçe ile sıvarız.

Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) montajında genelde keçe kullanılır ancak isteğer göre sıvama tarağıda kullanılır bu sıvama tarafını direk kullanırsanız malzemenizi çizebilirsiniz, hele birde laminasyon yok ise o zaman geri dönüşü olmayan bir çizik olabilir. Bu sebepten sıvama tarağı kullanacaksanız tarak üzerine çizme yapmayacak bez yada bu iş için üretilmiş tyvek bezde kullanabilirsiniz. İlk yapıştırma çok önemlidir.

Çünkü bu malzemenizin gönyede olup olmamasının başlangıcıdır. Bu başlangıcı düzgün bir şekilde yaptıktan sonra folyonun arkasına kıvırdığımız yağlı kağıda yavaşça çekiyor ve sıvama yapıyoruz bu işlemi arabanın en alt kısmına kadar düm düz yapıyoruz. Düm düz diyorum çünkü arabanızda kanallar yada çıtalar olabilir bu alanları sanki bunlar yokmuş gibi dümdüz sıvıyoruz. Evet kanal kısmında boşluk oluşt, sanki yırtılacak gibi, bu ilk parçamızı düzgün bir şeklide sıvadıktan sonra elimize Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlerinde kullanılan özel Fön makinamızı alıyoruz. Kanal yüzeyleri kanalların ortasından başlamak sureti ile sağ ve sola doğru hiç hava kalmayacak şekilde fönle ısıtarak yapıştırıyoruz. Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işleminin en zor kısmı bu kısmıdır. İşinde üstad bir montaj elemanı değilse, Cast Folyoyu çok ısıtmaktan dolayı yakabilir, eritebilir, malzemeye zarar verebilir.

Bu sebepten işimizi işinde ehil olana yaptırmamızda fayda vardır. Sıvama işlemini yaparken Cast Folyoyu fazla deforme etmemelisiniz yani esnetme yapmamalısınız. ikinci parçayı yaparken bu esnetme fazla ise baskılar birbirlerini tutmayacaktır ve aynı şeklide malzemeyi esnetmek durumunda kalacaksınız, buda montajınızı en az 35-50 dak. arasında uzatacaktır.

araç giydirme montaj şekli araç giydirme montaj şekli araç giydirme montaj şekli araç giydirme montaj şekli araç giydirme montaj şekli araç giydirme montaj şekli araç giydirme montaj şekli araç giydirme montaj şekli

araç giydirme nasıl yapılırAracın yan yüzeyinin kaplaması bittikten sonra cam olan yüzeylerin digital fotoğraf makinesi ile resimleri çekilir ve grafik departmanına verilip one way vision baskılarımızı yaparız. Bu baskılarıda montaj bittikten sonra cam yüzeylere uygularız. Aracın fitil kısımlarına denk gelen yerlere folyo yapışır ancak o alanlar garanti kapsamında değildir. Bu işlemler bittikten sonra aracınızın kanallı ve çıkıntılı yüzeylerini fönleyerek güzelce yediriyorsunuz yani sağlamlaştırıyorsunuz.

Karşılaştığınız hava kabarcıkları varsa eğer bunları iğne ile yada maket bıcağınızın ucu ile sadece küçük bir delik açarak havasını cıkarıyorsunuz. Bu işlemi malet bıçağınızı ucu ile yaprken 2-3mm lik çizik şeklinde yaparsanız eğer havanın değişiminden sonra ( sıcak-soğuk) o çizik genişleyecek ve belirginleşmeye başlayacaktır. En son olarakta bu aracın yüzeyini komple ispirto ile siliyor ve referanslarınıza eklemek için resimlerini çekiyorsunuz.