Birka Reklam'a Hoşgeldiniz

Araç Giydirme İçin Yasal İzinler

Araç Giydirme İçin Yasal İzinlerAraç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama işlemini yaptırmak istiyorsanız öncesinden Yasal izin almanız gerekmektedir. Bu izin nereden ve nasıl alınıyor tek tek anlatalım. Öncelikle Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminizi sanal ortamda yani Bilgisayar ortamında tasarlatmanız gerekmektedir. Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logonuzu, iletişim bilgilerinizi, ürün resimlerinizi, sloganlarınızı v.s. gibi görellerinizi Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama işinde proferyonel bir firmaya bilgisayar ortamında uygulattırmalısınız.

A4 ( Dosya kağıdı ) üzerine renkli çıktı aldıktan sonra, Bağlı bulunduğunuz İlçenin Belediyesine gidip Reklam vergisini yatırmalısınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıllık olup her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Belediye'ye ödeyeceğiniz vergi Aracınızın üzerine uyguladığınız reklamın m2 si kadardır.

Örneğin Aracınızın sadece kapılarına firma logosunu uygulamak istiyorsunuz kapı üzerine 50cm. x 30cm. ölçüsünde bir logo uyguladığımızı düşünelim, iki kapı olduğundan dolayı toplamda 0,3m2 yi kaplamaktadır. m2 sinin 15YTL olduğunu varsayarsanız ( bu vergiler her belediyede farklılık gösterecektir) 4,5YTL ödeyeceksiniz demektir. Belediyelerde m2 altı işler genelde 1m2 gibi kabul edilip öyle vergilendirilir. Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam ) işinin hakkını verip komple giydirme yaparsanız, örneğin 17m2 lik bir araç giydirdiniz, 17m2 x 15YTL den : 255YTL Belediye' ye vergi ödemiş olacaksınız. Bu sırada Renkli çıktıyı almamızdaki sebep Araç Giydirme ve Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminin ne kadarında reklam bulunduğunun ispatı olacak olmasıdır. Bu renkli çıktıyı sizden hem belediye hemde araç muayene istasyonu isteyecektir.Ödediğiniz vergiye istinaden aldığınız makbuzu dosyanıza yerleştiriniz. Bu evrakların hepsi sizden istenecektir. Dosyanızda hem Renkli çıktınız hemde Belediyeden almış olduğunuz ödendi makbuzu bulunmaktadır.

Araçınızın Reklam giydirilmiş Renkli çıktısını Araç Muayene istasyonuna götürüp bir görevliye göstermeniz ve bu çalışmanın yasaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Aksi hallerde şu gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Aracınızı Reklamcınıza kaplattıktan sonra Araç Muayene istasyonuna gidip gerekli işlemleri yaptırmak istersiniz ve Görevli memur bu çalışma yasaya uygun değildir bu sebepten yasaya aykırı olan bölgeleri sökmeniz gerekecektir, bu da size hem zaman hemde maddiyat kaybına neden olacaktır. Peki Yasanın onay verdigi çalışmalar nedir.

Araç Giydirmede Yasal Olan Reklam Şekli Nedir?

Aracın ön kısmının kaplanmasında yani kaput kısmının kaplanmasında bir sorun yoktur. Arka kısmı yani tampon ve cam bölümlerinde cam kısmı hariç giydirme yapılabilmektedir. Tavan kısmında montaj yasaktır. Aracın yan kısımlarının cam bölgelerine montaj yapılamamakta sadece camın altındaki kısımlarda montaj yapılmaktadır. Yasal olarak Araç Kaplama, giydirme ( Araç üstü reklam ) bu şeklide yapılıyor ancak piyasalarda giydirilmiş araçların hemen hemen hiç bir tanesi bu kanuna riayet etmemektedir.

Araç Giydirme Araç Kaplama( Araç üstü reklam )yi komple yaptığımızda toplamda 20m2 malzeme gidiyorsa devlet bunun yasal olup olmadığına bakmadan 20m2 üzerinden verigi alıyor ama araç giydirildikten sonra trafik polisleri çevirme yaptığında bu Araç Kaplama ( Araç üstü reklam )nin yasal olmadığını ve araçtan bu reklamın sökülmesini istiyor. Burada bir çelişki var bu çelişkinin bir an önce düzeltilmesini umuyoruz. Aşağıda şekil olarak hangi bölümlerin kaplanması gerektiğini görebilirsiniz.

Araç Giydirme İçin Yasal İzinler - Araç Giydirme Yasal İzinler

Yukarıda görünün araç üzerindeki mavi renklerin olduğu tüm yüzeyler Yasaya uygundur. Bu yüzeylerde istediğiniz gibi kendi Firma kurumsalınıza uygun tüm reklam çalışmasını yapabilirsiniz. Verigisi ödendikten sonra Trafik Polisleri ile hiç bir sorun yaşanmayacaktır.

Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama için yasal izinlerin alınma kısmına devam edelim. Araç Muayene istayonuna gittiğinizde aracınızın Vergi Borcu olup olmadığının kontrolunü yaptırıyorsunuz ve "Borçu Yoktur" ibareli makbuzunuzu alıyorsunuz. Araç Muayene istasyonlarının çevrelerinde Özel Trafik Müşavirliği Büroları bulunur, bu bürolardan "Ek1 Formu" denilen bir evrak vardır.

Araç Giydirme Bu evrağı Trafik Müşavirine doldurtuyorsunuz. Dosyanıza bu formu ve Borcu yoktur ibareli makbuzu koyduktan sonra, aracınızı Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama konusunda uzmanlaşmış bir firmaya kaplatıyorsunuz. Sonrasında Araç Muayene istasyonuna gidip aracınızı onaylatıyor ve onaylanmış evrağınızla birlikte Bağlı olduğunuz Trafik Müdürlüğüne gidiyorsunuz. Dosyalamış olduğunuz tüm evraklarla birlikte Araç Ruhsatınızıda Trafik Müdürlüğüne teslim ediyorsunuz.

Trafik Müdürlüğü Ruhsatınıza " Araç Reklam Logoludur" ibaresini ekliyor ve artık Aracınız Reklam Giydirilmiş şekli ile trafikte rahatça dolaşıp Firmanızın Reklamını yapabilir. Kaleme almış olduğumuz bu bilgilerde takıldığınız bir yer olur ise Birka Reklamın web sitesi içerisindeki İletişim bilgilerinden bize ulaşıp telefon ile destek alabilirsiniz.